U19-damlandslaget trupp till Bosön – första steget mot VM 2027

Publicerad
Elvira Hagström K

U19-damlandslaget samlas den 28-31 maj på Bosön för den första samlingen inför den nya VM-cykeln. Efter IFF:s nya tävlingsstruktur väntar nästa U19-VM redan våren 2027 — trots att det senaste världsmästerskapet avgjordes så sent som i maj. Nedan är truppen som förbundskapten Christoffer Lorentzon presenterar. 

Samlingen blir därmed ett viktigt första steg i arbetet mot nästa mästerskap, där ledarstaben både vill bygga vidare på tidigare erfarenheter och få in nya spelare i landslagsmiljön. Christoffer Lorentzon, förbundskapten, ser på samlingen som ett viktigt avstamp inför den nya VM-cykeln.

– Stora delar av truppen känner vi sedan tidigare, så det känns väldigt roligt att få fortsätta jobba med många av de här spelarna. Sedan är det några spelare som vi inte har arbetat med tidigare, men som vi har följt under lång tid, säger Lorentzon och fortsätter:

– Truppen känns väldigt väl sammansatt utifrån alla parametrar egentligen — både spelmässigt och personlighetsmässigt. Vi känner att vi har fått ihop en väldigt bra grupp.

Den nya tävlingskalendern innebär att tiden mellan mästerskapen blir betydligt kortare än tidigare. För landslagsledningen handlar det därför om att snabbt komma in i arbetet och skapa en tydlig grund att stå på inför kommande samlingar.

– Det är en jätteviktig samling för oss. Det är kort tid till nästa VM och vi har inte jättemånga samlingar som är rena träningsläger. Framöver kommer det vara mycket matcher och samlingar som byggs kring matchspel.

Ledarstaben ser också en stor fördel i att flera av spelarna redan känner till landslagsmiljön sedan tidigare samlingar och turneringar.

– Många spelare har varit med tidigare och lärt känna oss, så startsträckan blir inte lika lång. Vi känner också att vi redan har satt vissa grunder hos flera av spelarna, vilket gör det enklare att få in nya spelare i det också.

Under Bosönlägret kommer mycket fokus ligga på att skapa tydlighet i gruppen — både i spelet och i rollerna runt omkring laget.

– För oss är rollen och rollansvaret väldigt viktigt. Spelarna behöver förstå vilken roll de har i helheten och skapa en rollacceptans tidigt. Därför är det viktigt att vi gjort ett bra grundjobb i scoutingen och fått in spelare som kan hantera olika roller och olika typer av spelsätt.

Samtidigt handlar landslagsmiljön om mer än bara prestationerna på planen.

– Vi pratar mycket om att vara landslagsspelare både på och vid sidan av banan. När man kommer längre in i en kull brukar man verkligen se det där landslagsbeteendet, och för oss är det viktigt att börja implementera det tidigt.

Det täta matchandet framöver ställer också högre krav på både ledarstab och scoutingarbete under året.

– Det ställer högre krav på oss och vårt scoutingnätverk. Vi följer spelarna väldigt noggrant redan idag, men nu blir det ännu viktigare att följa deras utveckling och form över tid för att fånga in rätt spelare när det väl är dags.

– Egentligen är det samma arbete som tidigare, men i ett mer koncentrerat format. Det blir som ett VM-år istället för en tvåårscykel, och då behöver man jobba mer intensivt.

Målvakter
Madeleine Anerud, Åkersberga IBF
Evelinn Brandt, KAIS Mora IF
Alicia Eckerhall, Täby FC
Hanna Palmebrandt, KAIS Mora IF

Utespelare
Meja Alexander, CL98IC
Judith Andersson, IBK Lockerud Mariestad
Moa Berggren, RIG Umeå IBF
Thea Björkborg, Onyx IBS
Hedda Björndal, RIG Umeå IBF
Tuva Båth, Landvetter IBK
Freja Carlsson, Warberg IBF
Elvira Hagström, RIG Umeå IBF
Maja Haraldsson, CL98IC
Leah Hedin, Rönnby Västerås IBK Ungdom
Engla Johansson, RIG Umeå IBF
Elin Jörmgård, RIG Umeå IBF
Minna Lantz, Malmö FBC
Hilda Lundh, Jönköpings IK
Thea Löhf, KAIS Mora UIF
Filippa Norén, RIG Umeå IBF
Tuva Ny, RIG Umeå IBF
Ester Nyman, CL98IC
Kyra Ollas, Falun IBK
Moa Pettersson, Pixbo IBF
Alva Pettersson, CL98IC
Emma Sandberg, Pixbo IBF
Harriet Sandebäck, CL98IC
Esther Schill, Pixbo IBF
Clara Selstam, Lindome IBK
Moa Stenfeldt, RIG Umeå IBF
Edith Stråe, Warberg IBF
Isabella Svensson, CL98IC
Mikaela Ulriksson, Storvreta Ungdom IBK
Ida Wallerman, IBK Lockerud Mariestad

Ledarstab
Christoffer Lorentzon, Förbundskapten
Louisa Turton, Assisterande förbundskapten
Charlotte Fritzell, Team manager
Maria Sohlin, Materialförvaltare
Anders Laurell, Fysioterapeut
Tobias Svensson, Scout

Foto: Michael Peter/IFF

Publicerad av Johanna Käck

Dela

Upptäck fler nyheter

Nationella samarbetspartners
Pantamera
EY
OBOS