Sverige avslutade gruppspelet med seger mot Norge

Publicerad
Norge7 K

Den tredje och sista gruppspelsmatchen i VM för U19-damerna blev ännu en nordisk rivalduell mot Norge – en match som Sverige vann med 6-0. Därmed säkrade de blågula andraplatsen i gruppen och ställs nu mot Schweiz i semifinal.

Sverige kom ut med tydlig revanschlust och satte direkt hög press på sina blåröda grannar. Den intensiva starten gav utdelning omgående, när Sverige gick upp till både 1-0 och 2-0 inom matchens fyra första minuter. Därefter arbetade sig Norge in i matchen och lyckades täppa till ytorna bättre defensivt, vilket gjorde att första periodens två tidiga mål också blev periodens sista.

Den andra perioden fortsatte dock i svensk favör och redan efter 40 sekunder utökades ledningen i powerplay. Norge fortsatte samtidigt att försvara sig uppoffrande och stod emot länge genom hårt arbete och disciplin i egen zon. Till slut fick Sverige ändå hål på motståndet igen, och två snabba mål i slutet av perioden gav en trygg 5-0 ledning inför den avslutande akten.

Det svenska stödet på läktarna hördes matchen igenom och efter slutsignalen hyllade spelarna publiken för stödet under gruppspelet.

– Det betyder allt att ha det stöd vi haft. Det är så otroligt skönt att hela tiden höra dem. Man hör dem konstant både på planen och vid sidan av, så det är ett jätteskönt stöd, säger Ida Hultsved. 

I tredje perioden fortsatte Norge att slita hårt defensivt, samtidigt som Sverige skapade flera chanser utan att få utdelning direkt. Men efter tålamod och fortsatt offensiv press kom till slut även periodens enda mål. Med drygt fem minuter kvar klev Ida Hultsved fram från sin ovana och nytilldelade backposition och satte dit 6-0 – vilket också blev matchens sista mål.

– Det är alltid kul att göra mål men jag har så många bra spelare runt mig så det blir lätt då, säger hon och fortsätter: 

– Vi tar med oss den här lagkänslan. Att alla krigar och kör på.

Nu väntar semifinal mot Schweiz kl 19:00 på lördag.

– Vi är väldigt förberedda, vi har mött de förut så nu är det bara att slipa på de sista detaljerna så nu är det bara att köra imorgon.

Matchfakta

Sverige – Norge 6-0 (2-0, 3-0, 1-0)

Första perioden
1–0 (02:25) Lisa Lindvall (Jonna Lindgren)
2–0 (04:01) Alva Pettersson (Dessie Karlsson Johansson)

Andra perioden
3–0 (00:40) Elin Wadell (Moa Pettersson)
4–0 (13:21) Dessie Karlsson Johansson (Moa Pettersson)
5–0 (14:28) Ellen Hedberg (Lisa Lindvall)

Tredje perioden
6–0 (15:04) Ida Hultsved (Elvira Nässén)

Foto: Michael Peter/IFF

Publicerad av Johanna Käck

Dela

Upptäck fler nyheter

Nationella samarbetspartners
Pantamera
EY
OBOS