Här är information om elitlicensen och info om vilka föreningar som behöver skicka in sina handlingar.
Svensk Innebandy har sedan 2014 en elitlicens som innebär att föreningarna i SSL, allsvenskan och herrarnas division 1 ska komma in med handlingar som årsbokslut, budget, årsmöte och revision senast den 1 augusti. Under juni och juli har vi påmint om detta direkt till föreningarna och publicerat infon på innebandy.se.
Den 15 september börjar elitlicensbesluten att skickas ut. I oktober räknar vi med att publicera vilka som medgetts och inte medgetts elitlicens på innebandy.se.
Den här säsongen (2018/19) får elitlicensen ingen påverkan på serietillhörigheten. Bokslutet 190430 blir avgörande för efter det gäller elitlicensen fullt ut. Vid det bokslutet behöver eget kapital vara positivt, auktoriserad revisor ha reviderat bokslutet och föreningen får heller inte ha några förfallna skulder till Skatteverket eller annan innebandyklubb.
Nedanstående föreningar har inte inkommit med handlingar och uppmanas göra det snarast, allra senast den 30 augusti 2018. Frågor om elitlicensen? Kontakta Kundtjänst!
Damer
SSL
IKSU
Jönköpings IK
Allsvenskan Norra
IKSU Ungdom
RIG Umeå IBF
Allsvenskan Östra
Bele Barkarby IF IBF
FBI Tullinge
Strömsbro IF
Allsvenskan Västra
IBF Linköping
Allsvenskan Södra
FBC Kalmarsund
Fröjereds IF
Herrar
SSL
FBC Kalmarsund
IBF Örebro
Jönköpings IK
Storvreta IBK
Växjö IBK
Allsvenskan Norra
Djurgårdens IF IBS
FBI Tullinge
RIG Umeå IBF
Wibax Patriot IBK Piteå
Allsvenskan Södra
Onyx IBK
Åby IBK
Division 1 Norra
FBC Bollnäs
Timrå IBC
Division 1 Östra Svealand
Alunda IBF
Bele Barkarby IF IBF
Rosersbergs IK
Uppsala Teknologer
Division 1 Västra Svealand
Filipstads IBK
GS 86 AIF
IBF Falun Ungdom
Kumla IBK
Torshälla IBK
Division 1 Mellersta Svealand
Farsta IBK
Jönköpings IK Ungdom
Nykvarns IBF Ungdom
Värmdö IF
Division 1 Västra Götaland
FBC Partille
Herrestads AIF
Mölndals IBF
Division 1 Södra Götaland
FBC Kalmarsund Ungdom
Halmstads IBK
Munka-Ljungby IBK