Läs om vad som beslutades gällande svensk innebandys seriestruktur på Tävlingskongressen 2022 här.

Kallelse till Svenska Innebandyförbundets Tävlingskongress 2022

Plats: Scandic Continental, Stockholm

Datum: Söndag 11 december 2022 kl 13-17

Registrering av fullmakt / ombud till Tävlingskongressen

Kallade, ombud med rösträtt:

SDF (Röstetal enligt röstlängd)
Föreningar som spelar förbundsserier (SSL, Allsvenskan, div 1 herr) 2022/23 (röstetal enligt röstlängd)

Svenska Innebandyförbundets stadgar:

- Motioner

Förslag till ärende / motion att behandla på Tävlingskongressen ska enligt stadgarna vara SIBF tillgänglig senast 90 dagar före kongressen, dvs senast måndag 12 september.

- Fullmakt

Registrering av fullmakt / ombud till Tävlingskongressen
Fullmakt ska vara SIBF tillhanda senast 2 december 2022 (mailas undertecknad till info@innebandy.se). För rösträtt krävs korrekt fullmakt. Notera att det inte får vara samma person som fyller i undertecknar fullmakten som ska vara ombud.

- Mötesagenda

Mötesagenda

- Mötesordning

Mötesordning

- Röstlängd

SDF har 12 röster, förbundsserieförening har 1 röst, SIBF har 7 röster.

Förutsättningar:

SDF och föreningar
SDF och föreningar anmäler sig till Tävlingskongressen genom följande formulär:

https://forms.office.com/r/9LGQk2YG8R

Observera att fullmakt också behöver mailas in undertecknad till info@innebandy.se. Anmälan och fullmakt ska vara SIBF tillhanda senast den 2 december 2022.

SDF bokar resa senast 30 november 2022. Mejla:  innebandy@stricct.se

Resa ingår för en (1) person / SDF. Ange kostnadsställe 142 (KS142). Billigaste ressätt ska väljas. 

Förening bokar resor själva (samt står för kostnaden).

Program söndag 11/12, 11.30-13.00

Fullmaktsregistrering, utdelning av röstkort och lunch (lunch från 11.30)
13.00: Tävlingskongressen startar
Fika serveras under Tävlingskongressen
17.00: Tävlingskongressen avslutas

Anmälda till Tävlingskongressen 2022 

Uppdaterad 2022-12-14, kl 08:27

Den här listan uppdateras när fullmakt skickas till SIBF.

Är det JA efter namn / SDF / förening på listan nedan så behöver du inte ha fullmakt med dig.

Är du inte med i listan nedan måste du fylla i en korrekt fylld fullmakt.

Svenska IBF Namn Fullmakt
Förbundsstyrelsen Martin Klabere 7 röster
Förbundsstyrelsen    
Sportkontoret Mikael Ahlerup  
Sportkontoret Magnus Nilsson  
Sportkontoret Linda Noppa  
Sportkontoret Hannah Danielsen  
Sportkontoret Michael Leimer  
Sportkontoret Patrik Eklund  
Serieutredningen Daniel Holm  
Valberedningen Boel Carlsson  

 

SDF Ombud Fullmakt (antal röster) Åhörare
Dalarna Jan Berglind 12 röster  
Gotland Mourice Åkerblom 12 röster  
Gävleborg Håkan Ekdahl 12 röster  
Halland Niklas Johanson 12 röster Magnus Forsberg
Jämtland / Härjedalen Urban Henrixon  12 röster  
Norrbotten Gustaf Vallgren 12 röster  
Skåne Rickard Träff 12 röster Peter Dahlberg, Kevin Prahl
Småland Blekinge Lars Lind  12 röster Boel Carlsson
Småland Blekinge     Håkan Söderman, Roger Ödebrink
       
Stockholm Martin Hjelmberg 12 röster  
Södermanland Niclas Andersson 12 röster Mattias Lönnborg
Uppland Simon Andrén 6 röster  
Uppland Joakim Gustafsson 6 röster  
Värmland Johan Carlsson 6 röster  
Värmland Anders Nilsson 6 röster  
Västerbotten Ulf Norgren 12 röster  
Västergötland Mikael Magnusson 12 röster Viktor Andersson, Mattias Furbo
Västernorrland      
Västmanland Stefan Karlsson  12 röster  
Västsvenska Hans Westerlind 12 röster Mikael Björk
Örebro län Thomas Kallin 12 röster  
Östergötland Stefan Nygren 4 röster  
Östergötland Anwar Samuelsson 4 röster  
Östergötland Anders Tillmar 4 röster  

 

Förening Ombud Fullmakt (antal röster)
Salems IF Markus Kjellberg 1 röst
Värmdö IF Fredrik Alzén  1 röst
Djurgårdens IF IBS Magnus Berthling 1 räst
Djurgårdens IF IBS Torbjörn Furubjelke  
Skoghalls IBK Markus Linryd  1 röst
Västerås Rönnby IBK Håkan Bulin 1 röst
IBF Västerås Mia Keränen Larsson 1 röst
Västerås IBS Annika Enberg 1 röst
Hagfors IBS Hans-Åke Byström 1 röst
Linköping IBK Stefan Nygren 1 röst
Älvsjö AIK IBF Filip Lystad  
Älvsjö AIK IBF Susanne Lehtinen 1 röst
Malmö FBC Jakob Wikenstål 1 röst
IK Sirius FBC Bo Grängsjö 1 röst
IBK Luleå Gustaf Vallgren 1 röst
Endre IF Mourice Åkerblom 1 röst
Bergs IK Anders Tillmar 1 röst
Täby FC Martin Hjelmberg 1 röst
Nationella samarbetspartners
Pantamera
EY
OBOS