Dam

Säsong Guld  Silver Brons
1982/83  Västanfors IF  SB-68  Grönspättornas BK
1983/84   Fagersta IF Västanfors IF Bengens IB
1984/85    Västanfors IF Köpings IBF Kolarbyns IBS
1985/86  Kristinebergs AIS  IBK Lockerud  BKI Sunnanå
1986/87 IBK Lockerud Balrog IK Kristinebergs AIS
1987/88 IBK Lockerud Kristinebergs AIS Balrog IK
1988/89 VK Rasket IBK Lockerud Kristinebergs AIS
1989/90 VK Rasket IBK Lockerud FK Luleå
1990/91 IBK Lockerud VK Rasket Skellefteå IBK
1991/92 VK Rasket IBK Lockerud FK Luleå
1992/93 VK Rasket IBK Lockerud Sjöstad IF
1993/94 Sjöstad IF Balrog IK Pixbo IBK och IBK Lockerud
1994/95 IBK Lockerud Hagsätra IBK IBF Falun och Sjöstad IF
1995/96   Högdalens AIS * Växjö Östra IK Skellefteå IBK och IBF Falun
1996/97   Högdalens AIS Skellefteå IBK Uppsala City IBK och Balrog IK
1997/98   Högdalens AIS IBF Falun Skellefteå IBK och Sjöstad IF
1998/99   Högdalens AIS IBF Falun Skellefteå IBK och Rönnby IBK
1999/00  Balrog IK Södertälje IBK Sjöstad IF och IBK Lockerud
2000/01   Balrog IK IBF Falun Södertälje IBK och Pixbo W. IBK
2001/02    Balrog IK Örnsköldsviks SK IBF Falun och Södertälje IBK
2002/03    Balrog IK Södertälje IBK Örnsköldsviks SK och IBF Falun
2003/04    Örnsköldsviks SK Södertälje IBK Balrog IK och IBK Boden
2004/05   Iksu Pixbo Wallenstam IBK Balrog IK och Högdalens AIS
2005/06 Iksu Rönnby IBK Balrog Botkyrka IK och IBF Falun
2006/07  Rönnby IBK Iksu Balrog B/S IK och IBF Falun
2007/08   Iksu Balrog B/S IK Endre IF och Pixbo Wallenstam IBK
2008/09  Balrog B/S IK IBF Falun Iksu och Rönnby IBK
2009/10   Rönnby IBK Iksu IBF Falun och Endre IF
2010/11   Djurgårdens IF IBF Iksu Kais Mora IF och Pixbo Wallenstam IBK
2011/12   Iksu Kais Mora IF Djurgårdens IF IBF och Pixbo Wallenstam IBK
2012/13   Rönnby IBK Iksu Djurgårdens IF IBF och Kais Mora IF
2013/14  Djurgårdens IF IBF KAIS Mora IF Pixbo Wallenstam IBK och Rönnby IBK
2014/15   KAIS Mora IF Rönnby Västerås IBK Pixbo Wallenstam IBK och Iksu
2015/16 Pixbo Wallenstam IBK KAIS Mora IF Endre IF och Iksu
2016/17  Iksu KAIS Mora IF Täby FC och Pixbo Wallenstam IBK
2017/18   Iksu KAIS Mora IF Täby FC och Pixbo Wallenstam IBK
2018/19   Täby FC IBK KAIS Mora IF Iksu och Pixbo Wallenstam IBK
2019/20**   Iksu Pixbo Wallenstam IBK KAIS Mora IF
2020/21    Thorengruppen IBK Pixbo Wallenstam IBK Endre IF och Kais Mora IF
2021/22 Thorengruppen IBK Pixbo Wallenstam IBK Endre IF och Västerås Rönnby IBK
2022/23 Thorengruppen IBK Pixbo Wallenstam IBK IBF Falun och Västerås Rönnby IBK

* = Till säsongen 1995/96 övertog Högdalens AIS platsen i seriesystemet från Hagsätra IBK. De deltog i seriespelet under lagnamnet Hagsätra IBK/Högdalens AIS. Den förening som deltog var dock Högdalens AIS som sedermera tog SM-guld denna säsong.

** = Under säsongen 2019/20 kunde inget slutspel arrangeras på grund av Covid-19 och Iksu och IBF Falun blev tilldelade SM-gulden. Läs mer här

Herr

Säsong Guld Silver Brons
1982/83  Kolarbyns IBS Hagsätra IBK Sandvikens IBS
1983/84   Tomasgårdens IF Team Smirt IBF Viskan HBK
1984/85  Kolarbyns IBS Väsby IBK IBK Lockerud
1985/86   Norrstrands IBK Jönköpings IK Haninge FK
1986/87   IBK Lockerud IBK Strandgården Jönköpings IK
1987/88  IBK Lockerud Jönköpings IK IBK Strandgården
1988/89   Kolarbyn/Fagersta IF FK Ängen IBF NB 87
1989/90   IBK Lockerud Jönköpings IK Örnsköldsviks SK och IBF NB 87
1990/91   IBK Lockerud Tomasgårdens IF Jönköpings IK och FK Luleå
1991/92   IBK Lockerud Sjöstad IF KFUM Örebro IB och Jönköpings IK
1992/93   Balrog IK Sjöstad IF KFUM Örebro IB och Carlskrona IF
1993/94  Fornudden IB  IBK Lockerud IBF NB 87 och Carlskrona IF
1994/95 Kista IBK Fornudden IB Sjöstad IF och KFUM Örebro IB
1995/96  Balrog IK IBF NB 87 Warbergs IC 85 och Fornudden IB
1996/97  Fornudden IB Sjöstad IF IBF NB 87 och Pixbo IBK
1997/98   Warbergs IC 85 Pixbo IBK Sjöstad IF och Örnsköldsviks SK
1998/99   Haninge IBK Örnsköldsviks SK Västerås IBF och Kista/Järfälla IBK
1999/00  Haninge IBK Pixbo Wallenstam IBK Örnsköldsviks SK och Fornudden IB
2000/01   Haninge IBK Warbergs IC 85 Pixbo Wall. IBK och Balrog IK
2001/02   Pixbo Wallenstam IBK Balrog IK AIK och Haninge IBK
2002/03   Pixbo Wallenstam IBK Warbergs IC 85 Balrog IK och IBK Dalen
2003/04  Balrog IK AIK Storvreta IBK och Haninge IBK
2004/05   Warbergs IC 85 AIK IBK Dalen och Storvreta IBK
2005/06   AIK Pixbo Wallenstam IBK Warberg IC och Jönköpings IK
2006/07  Warberg IC Caperio/Täby FC Pixbo Wallenstam IBK och Storvreta IBK
2007/08  Warberg IC AIK IBF Caperio/Täby FC och Pixbo Wallenstam IBK
2008/09   AIK IBF Warberg IC Balrog B/S IK och Storvreta IBK
2009/10   Storvreta IBK Caperiotäby FC AIK IBF och Warberg IC
2010/11   Storvreta IBK Warberg IC IBF Falun och Pixbo Wallenstam IBK
2011/12   Storvreta IBK IBK Dalen IBF Falun och Pixbo Wallenstam IBK
2012/13   IBF Falun IBK Dalen Pixbo Wallenstam IBK och Storvreta IBK
2013/14   IBF Falun Storvreta IBK Pixbo Wallenstam och AIK
2014/15  IBF Falun Linköping IBK FC Helsingborg och Mullsjö AIS
2015/16   Storvreta IBK Linköping IBK IBK Dalen och IBF Falun
2016/17   IBF Falun Växjö IBK Mullsjö AIS och Storvreta IBK
2017/18  Storvreta IBK IBF Falun  Mullsjö AIS och Linköping IBK
2018/19  Storvreta IBK  IBF Falun  IBK Dalen och Mullsjö AIS
2019/20 ** IBF Falun Storvreta IBK Pixbo Wallenstam IBK
2020/21   IBF Falun Storvreta IBK FBC Kalmarsund och Mullsjö AIS
2021/22 IBF Falun FBC Kalmarsund Storvreta IBK och Växjö IBK
2022/23 Storvreta IBK IBF Falun Växjö IBK och Pixbo Wallenstam IBK

** = Under säsongen 2019/20 kunde inget slutspel arrangeras på grund av Covid-19 och Iksu och IBF Falun blev tilldelade SM-gulden. Läs mer här.

Upptäck mer

Nationella samarbetspartners
Pantamera
EY
OBOS