Bäst i Stan Herr

BÄST I STAN HERRAR

Grupp 1  4-5 september  Farstahallen
Bele Barkarby IF IBF (B) (Div 4)
Danderyds SK IBF (Div 3)
Skogås/Trångsunds IBK (B) (Div 5)
Vakant

Spelprogram

Grupp 2  4-5 september  Vintervikshallen
Djurgårdens IF IBS (B) (Div 5)
Huddinge IBS (Div 3)
Vaxholms IBF (B) (Div 4)
Älvsjö AIK IBF (B) (Div 3)

Spelprogram

Grupp 3  4-5 september  Vintervikshallen
Andino United IF (Div 5)
Erikslunds KF (Div 3)
FBI Tullinge (B) (Div 3)
Högdalens AIS (Div 4)

Spelprogram

Grupp 4   4-5 september  Värmdö Sporthall
Högalids IF (B) (Div 5)

Rosersberg Arlanda IBK (Div 3)
Vendelsö IK (A) (Div 3)
Värmdö IF (C) (Div 4)
Spelprogram

Grupp 5 4-5 september  Kvarnängshallen
Nynäshamns IBK (B) (Div 5)
Sköndals IK A (Div 3)
Töjnan IBK (Div 4)
Vakant

Spelprogram

Grupp 6  4-5 september  Kvarnängshallen
Nynäshamns IBK (A) (Div 4)
Segeltorps IF (Div 5)
Vaxholms IBF (A) (Div 3)
Älta IF (Div 4)

Spelprogram

Grupp 7  4-5 september  Hässelbyhallen
Huvudstadens IBK (Div 3)
Hässelby SK IBK (B) (Div 5)
IK Tomtberga (A) (Div 4)
Tungelsta IF (B) (Div 4)

Spelprogram

Grupp 8  4-5 september  Värmdö Sporthall
Järfälla IBK (B) (Div 5)
Salems IF (B) (Div 4)
Ingarö IF (A) (Div 3)
Vakant

Spelprogram

Grupp 9   4-5 september  Farstahallen
Bergfoten IBK (DIV 4)

Farsta IBK (B) (Div 5)
Hammarby IF IBF (B) (Div 4)
Hammarbyhöjden IBK (Div 3)
Nacka Wallenstam IBK (B) (Div 4)
Spelprogram

Grupp 10 11-12 september  Nya Rotebrohallen
Vendelsö IK (A) (Div 3)
Högalids IF (A) (Div 2)
IBF Offensiv Lidingö (A) (Div 2)
Rotebro IS IBK (A) (Div 1) 

Spelprogram

Grupp 11  11-12 september  Värmdö Sporthall
Erikslunds KF (Div 3)
IS Bar Central Nytorget (Div 2)
Tungelsta IF (A) (Div 2)
Värmdö IF (A) (Div 1)

Spelprogram

Grupp 12  11-12 september  Farstahallen
Salems IF (B) (Div 3)
Fullersta IBK (A) (Div 2)
Vallentuna IBK (Div 1)
Väsby AIK (Div 2) 

Spelprogram

Grupp 13  11-12 september  Hässelbyhallen
Hässelby SK IBK (A) (Div 2)
Vaxholms IBF (A) (Div 3)
Åkersberga IBF (A) (Div 2)
Älvsjö AIK IBF (A) (Div 1)

Spelprogram

Grupp 14   11-12 september  Hässelbyhallen
Järfälla IBK (A) (Div 1)
Sörskogens IF (Div 2)
Nacka IBK (B) (Div 4)
Tungeslat IF (B) (Div 4)
Spelprogram

Grupp 15  11-12 september  Sjöstadshallen
Hammarby IF IBF (A) (Div 1)
Jakobsbergs IBF (A) (Div 2)
Huddinge IBS (Div 3)
Sköndals IK (A) (Div 3)

Spelprogram

Grupp 16  11-12 september  Farstahallen
Farsta IBK (A) (Div 1)
Nacka Wallenstam IBK (A) (Div 2)
Älvsjö AIK IBF (B) (Div 3)
Högdalens AIS (Div 4)
Spelprogram

Grupp 17  11-12 september  Farstahallen
Ekerö IK (Div 2)
Tyresö Trollbäcken IBK (Div 1)
Ingarö IF (A) (Div 3)
Bele Barkarby IF IBF (B) (Div 4)

Spelprogram


Tävlingsinfo

I herrklassen är gruppspelet uppdelat över två helger där lagen från div 3-5 inleder första helgen.

9 grupper tävlar om avancemang till gruppspelshelg 2 där herrlagen från div 1-2 ansluter.

Från första helgen går gruppsegrarna och de 3 bästa 2:orna vidare till gruppspelshelg 2.

Från andra helgen går gruppsegrarna och de 4 bästa 2:orna vidare till slutspelet där de seedade herrlagen från Allsvenskan och SSL väntar.

Bäst i Stan 2021-2022