Här samlas seniorerna för att lira ihop: "Verkligen jätteroligt"

Publicerad
Innebandy65 Bjuv 1

Hur går man tillväga för att nå en ny målgrupp? Man går på nätverksträff och sätter fart på idésprutan. Så har i alla fall Vv84 SK Bjuv gjort och nu når föreningen äntligen de äldre.

Det har nu gått ett år sedan Vv84 SK Bjuv tog sig an "Innebandy 65+" – motionsinnebandy för seniorer. Efter att ha nuddat ämnet på en nätverksträff, arrangerad av RF-Sisu Skåne, kom föreningen fram till att det var motionsinnebandy för 65+ som de skulle satsa på för att nå även den målgruppen.

Genom att erbjuda innebandyspel en gång i veckan, med fika efteråt, har Vv84 SK Bjuvs Innebandy 65+ gått från tolv aktiva till det dubbla. Marknadsföringen sker genom sociala medier, men också genom de som är på plats och spelar.

– Flera har dragit med sig ett par kompisar och vidare fylls det på. Vi har nått fram bättre än vad vi vågade tro. Jätteroligt att det uppskattas och även se glädjen och gemenskapen det medför, säger Philip Svensson, ansvarig för Innebandy 65+ i Vv84 SK Bjuv.

Utövaren Ingela tillhör den skaran som räknas som "nytillskott". Hon blev själv ditlockad av ett par kompisar.

– Det är verkligen jätteroligt! Framförallt att spela. Gemenskapen är också jättebra och det spelar ingen roll att vi är blandat män och kvinnor, säger hon.

Lagkamraten Mats fyller i:

– Alla gör vad de kan, helt utefter sina egna premisser. Det är ingen som dömer någon här.

Mats är en eldsjäl i Vv84 SK Bjuv och har både barn och barnbarn i föreningen. På matcherna ställer han upp i kiosken och föreningen erbjuder Mats mytomspunna specialité – paninis. För att göra gemenskapen något mer gemytlig efter träningarna fikar laget tillsammans. Dock inte paninis.

– Det är ju det bästa som kommer till sist. Efteråt samlas vi för kaffe och kanelbulle.

Publicerad av Wilhelm Nilsson, wilhelm.nilsson@innebandy.se

Dela

Upptäck fler nyheter

Nationella samarbetspartners
Pantamera
EY
OBOS