Har du tänkt på att utan domare stannar innebandyn? Utan matchledare, inga matcher. Det betyder att det alltid måste ligga i allas vårt intresse att stötta domarna, att utveckla dem och att erbjuda dem ett arbetsklimat präglat av respekt.

De första åren som domare är ofta avgörande på många sätt. Här läggs grunden till att så småningom ta steget uppåt i seriesystemet. Här skapas tryggheten. Här byggs glädjen och motivationen, som bär den enskilda individen mot nästa mål. Och nästa. På den resan är du som föreningsdomaransvarig oerhört viktig. Du möter domarna just där deras karriärer tar sin början, där de för första gången ska ikläda sig rollen att leda matcher, att ta plats och successivt växa in i den nya uppgiften.

Här på webben har vi har samlat allt som du kan tänkas behöva som stöd  och hjälp i ditt uppdrag som domaransvarig i förening. Här kan du bland annat läsa om vilka uppgifter som ingår, vilka regelverk som styr och om hur du på olika sätt kan lägga upp arbetet.

Som föreningsdomaransvarig spelar du en central roll i utvecklingen av västgötsk innebandy, vilket vi på Västergötlands Innebandyförbund såklart värdesätter högt. Vi hoppas att du alltid ska känna att du kan höra av dig till oss med frågor, funderingar och idéer. Stora som små!

Föreningsdomaransvariga i Västergötland 2023/24

Förening Namn E-post Mobil
BK Halna Rickard Karlsson cadillac-1958@hotmail.com 073-528 54 82
Borås IBF Claes Wijk claes.wijk@gmail.com 073-500 22 00
Fagerhult Habo IBK Eva Johansson bagaregatan12@gmail.com 070-475 57 98
Falköpings IBK Kasper Abrahamsson kasperabrahamsson@live.se 072-305 68 61
Fristads GoIF Sara Thunebro sara@thunebro.com 073-946 94 48
Fritsla IF Cecilia Bergqvist info@brokk-sindre.com 070-733 64 63
Fröjereds IBF Anders Fridh anders.fridh@frojeredsif.se 0708-20 27 70
Grästorps IBK Håkan Björkälv hnbv.arc@gmail.com 070-373 89 01
Hestrafors IF Conny Carlsson connycarlsson_@hotmail.com 072-700 11 17
HG 2020 IBF Emil Jörgensen hg20ibf@hotmail.com 073-944 80 66
IBF Horsby Ida Jonasson ida.jonasson88@outlook.com 073-034 25 14
IBK Alingsås Martin Rosén martin27rosen@hotmail.com 070-973 40 61
IBK Elfhög Linda Severinson linda.severinson@gmail.com 072-160 01 48
IBK Lidköping Roni Sandgren ronisandgren49@gmail.com 071-939 90 34
IBK Lockerud Mariestad Jesper Myrlund jesper@lockerud.nu 070-253 19 55
IBK Tygriket 99 Jerker Svensson jerkersvensson79@gmail.com 070-565 68 47
IBK Vänersborg Fredric Nilsson  fredric.nilsson@ibkvanersborg.se 073-255 08 55
IFK Hjo Andreas Sörman andreas.sohrman@gmail.com 072-209 87 62
Kinna IBK Dennis Jelse Dennis.Jelse@KinnaIBK.se 076-199 40 18
Mullsjö AIS Hannah Grönhage hannah.gronhage@mullsjoais.se 072-322 71 44
Rydboholms SK Pelle Boersma pelle.boersma@bt.se 070-977 87 43
Sandareds IBS Peter Manfredsson mrmanfredsson@gmail.com 073-079 41 10
Skara IBK Dennis Helin helindennis@icloud.com 073-949 82 42
Skövde IBF Johannes Classon johannes.classon@hotmail.com
Stöpen IBK Jesper Wickman jesperwickman@icloud.com 072-253 30 87
Svenljunga IBK Christer Abrahamsson clibbe.abrahamsson@gmail.com 070-894 24 46
Södra Vings IF Peo Magnusson peomagnusson66@gmail.com 070-531 62 23
Tibro IBK Anders Burman 64andersburman@gmail.com 070-346 34 19
Tranemo IBK Susanne Lagerstedt Johansson

Susannelagerstedtjohansson@hotmail.com 070-296 92 94
Vara IBK Henrik Svantesson hsvantesson@hotmail.com 070-566 80 43
Varnhems IF Niclas Shöld jokern65@hotmail.com 070-211 87 51
Wårgårda IBK Patrik Fendell fendellpatrik@gmail.com 070-217 31 49

Dokumentlista

Upptäck mer

Nationella samarbetspartners
Pantamera
EY
OBOS