31 januari - Viktigt datum för övergångar, dubbel licens och samarbetsavtal
Information gällande viktiga datum för övergångar, dubbel licens, samarbetsavtal och utlåningsavtal i januari.
I januari finns det flertalet viktiga datum som gäller för övergångar, dubbel licenser, samarbetsavtal och utlåningsavtal.
Här har vi listat ett gäng av dessa datum.
- Spelare kan inte bli spelklar lördag, söndag eller helgdagar vid övergång.
- För övergångar som genomförs i iBIS fredag 30 januari/lördag 31 januari i iBIS så rekommenderar vi att man gör swishbetalning alternativt kortbetalning.
- Om övergång görs på detta sätt lördag så blir spelaren spelklar måndag/tisdag beroende på när betalningen registrerats hos SIBF, det är då inte tillåtet att spela för sin gamla förening under söndag 1 februari eller senare datum.
Sista datum att teckna ett samarbetsavtal är den 31 januari.
Sista datum att teckna dubbel licens är 31 januari. Mellan 1 mars och 30 april kan en spelare med dubbel licens enbart delta i ett av representationslagen. Helt enkelt det lag som spelaren först representerar i tävlingsmatch från och med 1 mars.
Sista datum att teckna ett utlåningsavtal är 31 januari. Spelare vars utlåningsavtal löper ut den 31 januari återgår till sin ursprungliga klubb den 1 februari. Spelare vars utlåningsavtal löper ut den 30 april återgår till sin ursprungliga klubb den 1 maj.
Publicerad av Johanna Käck