Senior-DM lottat och klart
Gruppindelningen för senior-DM är nu lottad och det är nu dags för alla lag att boka matchtider för sina matcher. Alla matcher spelas 3x20 minuter effektiv tid så minst två timmars halltid är nödvändigt. Matcherna i gruppspelet kan sluta oavgjort så ingen förlängning i gruppspelet.
På damsidan har vi 13 lag anmälda och alla lagen deltar i gruppspelet. Lagen är uppdelade i tre grupper med 4-5 lag i varje grupp. De flesta lagen går till slutspel, vi återkommer med exakt slutspelsupplägg innan gruppspelet börjar. Finalen spelas onsdag 17 februari 2027 i IFU Gibon (E).
På herrsidan har vi 16 lag som deltar. Fyra lag från division 1 är seedade och går direkt till varsin kvartsfinal. Dessa är Vaksala SK, Rosersberg Arlanda IBK, Storvreta Ungdom IBK och IS Saga. Övriga 12 lag är uppdelade på tre grupper med fyra lag i varje. De flesta lagen går till slutspel, vi återkommer med exakt slutspelsupplägg innan gruppspelet börjar. Finalen spelas onsdag 17 februari 2027 i IFU Gibon (E).
Hemmalaget ansvarar för att boka en matchtid. Se datumintervall nedan. Grundtanken är en match per helg men det är möjligt att lägga matcher på en vardagskväll. Om ni som bortalag har särskilda önskemål tar ni kontakt med hemmalaget. Lägg in matchtiden direkt i IBIS via er förenings föreningsadministratör eller maila uppland@innebandy.se
Datum för gruppspelsmatcherna:
Fyralagsgrupperna:
Omgång 1: Måndag 31/8 - Söndag 6/9
Omgång 2: Måndag 7/9 - Söndag 13/9
Omgång 3: Måndag 14/9 - Söndag 20/9
Femlagsgruppen (Damer grupp 1)
Omgång 1: Fredag 21/8 - Söndag 23/8
Omgång 2: Måndag 24/8 - Söndag 30/8
Omgång 3: Måndag 31/8 - Söndag 6/9
Omgång 4: Måndag 7/9 - Söndag 13/9
Omgång 5: Måndag 14/9 - Söndag 20/9
Om båda lagen är överens att spela utanför dessa omgångsintervall går det bra. Särskilt i grupp 1 på damsidan där vi har fem lag önskar vi att ni är tillmötesgående kring speldatum då lag kan ha svårigheter att starta matcherna redan i augusti.
Licenser:
Alla spelare i DM måste ha en betald licens. Om ni har nya spelare från en annan förening så måste övergång göras och licens betalas.
Bonusstraffar:
I herr- och dam-DM har det lägsta rankade laget en bonusstraff per division undantaget finalen. Denna eller dessa bonusstraffar kan lagkapten/ledare begära när som helst under matchen när spelet är avblåst. (Oavsett vilket lag som har frislag/inslag.) Eller säga till domarna att de vill ha straff vid nästa avblåsning. Domarna har inget val utan godkänner alltid att laget får ta sin straff direkt om spelet är avblåst och visar sedan strafftecken. Straffarna kan givetvis tas en i taget. Tiden stannas och efter straffen fortsätter spelet med tekning på mitten om det blir mål eller tekning i hörnet om det inte blir mål. Straffar som inte är tagna efter 60 minuter förfaller. Man kan alltså inte spara straffar till efter slutsignalen.
Noterbart kring bonusstraffar:
* Om det lägst rankade laget begär bonusstraff när det högst rankade laget har straff faller inte det högst rankade lagets straff utan båda lagen får slå sina straffar.
* Om det lägst rankade laget tar en bonusstraff när de spelar 5 mot 4 fortsätter spelet i spel 5 mot 4 oavsett om det blir mål eller inte på straffen.
Domararvode:
Hemmalaget betalar domarna via IBIS precis som vid vanliga seriematcher. Arvodet i gruppspelet är 700 kr per domare.
Slutspel:
Slutspelsträdet presenteras efter sommaren. Slutspelsmatcherna spelas under oktober till februari med finaler i IFU Gibon (E) onsdag 17 feb.
I senior-DM är spelare födda 2010 och tidigare välkomna att delta. Spelare födda 2011 kan delta om de beviljas dispens av tävlingskommittén.
Priser:
Vinnarna i DM vinner en plats i Svenska Cupen 2027/2028 samt 10 000 kr.
Länkar till DM: (Notera att tabellstreck kommer att justeras i augusti)
Damer:
https://stats.innebandy.se/sasong/44/turnering/446/tabell
Herrar:
https://stats.innebandy.se/sasong/44/turnering/447/tabell
Publicerad av Simon Andren