TRÄNARSEMINARIUM – PRAKTISK MÅLVAKTSTRÄNING

Publicerad
MV Sem

Onsdagen den 5 mars arrangerar vi ett tränarseminarium med fokus på ”Praktisk målvaktsträning”, dvs hela seminariet genomförs i hall med övningar för aktiva målvakter. Seminariet hålls av Daniel Pålsson som är en av Sveriges mest meriterade målvaktstränare med både landslags- och internationella uppdrag. Efter seminariet ser vi SSL-derbyt mellan Malmö FBC och IBK Lund Elit. Seminariet riktar sig till alla tränare som vill lära sig mer om hur man ska träna lagets viktigaste spelare.

Daniel Pålsson

Daniel är fd målvakten som sadlade om till målvaktstränare för många år sedan och fostrade b la under många år FC Helsingborgs (och svenska landslagets) fd stormålvakt Jonathan Edling. Daniel har tidigare haft uppdrag inom landslagsverksamheten som målvaktsansvarig men är numera verksam i Munka-Ljungby IBK, internationella uppdrag och på diverse målvaktscamper.    

 

Anmälan

Anmäl dig via vår hemsida och betala in deltagaravgiften om endast 450 kr på Skånes IBFs bankgiro 5038-7349. Det krävs alltså att både anmälningsavgiften och anmälan via hemsidan är oss tillhanda för att ledaren ska kallas till seminariet. Vi kan ta emot max 30 deltagare, först till kvarn!

 

Sista anmälningsdag - söndagen den 2 mars. Anmäl dig här!

 

I samband med matchen bjuds det på grillad hamburgare och dricka.

 

Vid frågor & funderingar kontakta: 

 

Mikael Jeppsson

Skånes Innebandyförbund

mikael.jeppsson@innebandy.se

*Foto: Per Wiklund 

Publicerad av Mikael Jeppsson

Dela

Upptäck fler nyheter

Nationella samarbetspartners
Pantamera
EY
OBOS