Västerbottens träningstrupper inför Distrikts-SM

Publicerad
Heja Västerbotten!

Västerbottens träningstrupper!

Västerbottens distriktslagskaptener har nu tagit ut de spelare som kommer att utgöra Västerbottens träningstrupper inför Distrikts-SM i Umeå i januari.

Denna trupp är kärnan som sedan kommer att vara truppen som spelar SM. Träningstruppen kommer kallas till några träffar och när kaptenerna är redo så kommer den slutliga SM-truppen på 18 utespelare och två målvakter att fastslås. Övriga i träningstruppen kommer då att vara reserver, vilket innebär att man är redo att ansluta till truppen men man bor inte med laget under turneringen. Även andra spelare kan då komma att namnges som reserver om kaptenerna så beslutar.  Besked om detta lämnas senast den 1 december. Eftersom tjejerna har haft flera spelare med skadebekymmer under hösten så har man valt att kalla en bredare träningstrupp än normalt denna gång.

Spelare som tas ut att spela SM kommer att betala en SM-avgift på 2500kr
I denna avgift ingår delar av förberedelserna (visst tillägg för mat kan tillkomma), kläder samt ev. resor, boende och all mat under själva turneringen. Mer info om detta kommer i samband med att trupperna är satta, vilket är senast 2 december.

Alla i träningstruppen kommer att få en träningströja att använda i samband med truppens träffar. P g a byte av samarbetspartners ligger vi efter i klädorder och truppens kläder får man nog inte förrän i december.,

Reserverna betalar endast avgift om man kallas in till SM-truppen.

                         F16

Samlingsdagar

P16

Samlingsdagar

24-okt

träning Bygdeå 18-21.00

31 okt

17.30 – 21.30  UEA

31-okt

13-14.30 & 16-17.30 UEA

1 nov

10-12  & 15.30-18.00 UEA

13 nov

16.00-17.30 & 19.30-21.30 UEA

14 nov

16-17.30 samt 19-21.30 H-sund

20 dec

Match mot Västra

 

20 dec

Match mot ?

27-28 dec

Träningsläger m matcher

28-29 dec

Träningsläger m matcher

02-jan

Träningsdag

02-jan

Träningsdag

04-jan

Avresa

04-jan

SM startar


Ytterligare någon träffar kommer läggas in i perioden 15/11 – 20/12

Frågor eller funderingar: David Lundberg, 070-636 29 22

Västerbottens Träningstrupper:

Flickor

 

Pojkar

 

Namn

Förening

Namn

Position

Alice Hellsing

Umeå Västra IF

Alwin Winberg

IBF Dalen

Alice Hägglund

Team Thorengruppen SK

Arvid Lundholm

IBF Dalen

Ebba Hedlund

Team Thorengruppen SK

Didrik Axelsson

Öråns SK

Ebba Svanborg

Gamla Stan IBK

Elias Nyström

Gimonäs Umeå IF

Ellie Sjödin

Umeä Västra IF

Emil Forsberg

Gimonäs Umeå IF

Elsa Dahlroth

Thorengruppen IBK

Filip Carlstedt

Gimonäs Umeå IF

Elvira Nyström

Team Thorengruppen SK

Filip Silverhall

IBF Dalen

Elvira Söderlund

Team Thorengruppen SK

Hampus Andersson

Skellefteå IBK

Emma Plogner

Thorengruppen IBK

Henrik Jonsson

Team Thorengruppen SK

Irma Karlsson

Umeå Västra IF

Hjalmar Bergstedt

Team Thorengruppen SK

Isabella Öhman

Team Thorengruppen SK

Hugo Persson

Team Thorengruppen SK

Jonna Lindgren

RIG Umeå IBF

Isac Aronsson

Gamla Stan IBK

Klara Strömgren

IBF Dalen

Joel Thoren

IBF Dalen

Lilly Moren

Gamla Stan IBK

Leon Persson

Team Thorengruppen SK

Lova Lindgren

Thorengruppen IBK

Leopold Abnersson Björnebrink

Team Thorengruppen SK

Lovisa Wahlström

Team Thorengruppen SK

Neo Andersson

Team Thorengruppen SK

Maja Trillkott

Umeå Västra IF

Olle Ådahl

Team Thorengruppen SK

Moa Löfgren

Umeå Västra IF

Oscar Aronsson

Skellefteå IBK

Moa Robertsson

Team Thorengruppen SK

Ossian Sorsén

Gimonäs Umeå IF

Nea Hallin

Skellefteå IBS

Petter Nyström

Gimonäs Umeå IF

Noelle Palmqvist

Röbäcks IF

Pugh Westling

Team Thorengruppen SK

Nora Sörlen

Team Thorengruppen SK

Rasmus Hörling

Team Thorengruppen SK

Nova Bagger

IBF Dalen

Vilmer Gunneriusson

Team Thorengruppen SK

Siri Wännström

Umeä Västra IF

Thea Sandström

Thorengruppen IBK

Tuva Granström

Umeä Västra IF

Vera Briell

Team Thorenguppen SK

 

David Lundberg, ansvarig för bägge lagens uttagningar, kommenterar ett par vanliga frågor gällande trupputtagningarna:

Svåra val i truppbyggandet?
Vi närmar oss den slutliga uttagningen och nu är vi inne på nyanser. Alla spelare och fler därtill är tillräckligt bra spelare för att rymmas i en SM-trupp men vi kan bara ha 20 spelare och då handlar det i slutändan om kaptenernas magkänsla, tycke och smak. Det är ett gott betyg till distriktets klubbar att det finns många starka spelare som inte kommer med nu och ännu fler som sedan kommer ställas utanför SM-truppen. Låt inte det definiera din karriär utan fortsätt jobba på. Det finns inget som säger att inte just du blir den lysande stjärnen i denna årskull inom några år bara för att våra kaptener valde andra spelare före dig denna gång. Tjejerna har haft fler skador och återbud inför träffarna under hösten än killarna och väljer därför en liten annan väg nu inför ”sista träffarna” då man kallar en lite större grupp än killarna. Hellre sitta med fler alternativ än att säga nej till någon som sedan ska bli ett ja, om det går att undvikas. Det känns bra och rätt och inget som i slutändan påverkar SM-truppens chanser.

Hur skiljer sig Västerbotten mot övriga distrikt i sin verksamhet?
Alla större distrikt har likartade upplägg och i summeringen ungefär lika många träffar med en slutlig SM-trupp. Det är några distrikt som jobbar annorlunda och är tidigare ute med att spika trupperna. Det finns dock inga belägg för att det skulle vara mer framgångsrikt rent resultatmässigt. Det som skiljer är när man tar ut truppen och intervallerna mellan träffarna med den slutliga truppen. Vi har testat tidigare uttagningar och vi har testat senare uttagningar och det senare har fungerat bättre för oss. Det är ingen skillnad i år. Spelschema för föreningarnas alla lag tillåter inte fler träffar under året än det vi har nu och tar man truppen för tidigt så ökar risken att vi kommer till spel utan spelarna som presterat bäst på slutet. Ska man få riktig nytta av fler träffar med varandra så måste man ha många fler träffar och starta mycket tidigare och där är varken vi eller andra distrikt i vår verksamhet.

Tankar inför kommande SM?
Laddad som tusan inför hemma-SM. Det blir ett äventyr som alltid och en extra erfarenhet för våra spelare att få spela inför massor av publik…för så kommer det att bli. Tuff lottning i år med idel jämna lag för såväl killar som tjejer. Flera oerhört tuffa matcher i gruppen men där vi som hemmadistrikt kommer att mötas med respekt, inte minst tack vare 06:ornas framgångar. De resultaten spelar ingen roll för årets lag men det har säkert boostat intresset lite. Kul!

Uppmanar alla föräldrar från andra städer än Umeå att spana efter hotell för det brukar vara svårt att få tag i. Vi hoppas erbjuda våra spelare ett minne för livet och en resa som präglas av tanken att vinna ett SM-guld. Vi kommer jobba mot det…men vi är samtidigt medvetna om att det är en helg och där medstuds, hopslag och rätt energier i rätt läge kan vara den lilla skillnaden mellan att sluta sist i gruppen och spela om 16e plats eller sluta i topp av gruppen och sedan spela om guldet. Vi går in i vår borg på Thoren Arena och ska försöka maxprestera som grupp och gör vi det så kan det räcka långt men precis som för alla lag så har vi ju egentligen ingen riktig koll på vilket motstånd vi kommer ställas mot så allt försnack är ju rena gissningar. Det är charmen med Distrikts-SM! 😊

Publicerad av Per Oscarsson

Dela

Relaterade nyheter

Nationella samarbetspartners
Pantamera
EY
OBOS