Nya direktiv kring utbildningskravet och ledarlicens
Svenska Innebandyförbundet införde ett nytt utbildningskrav för alla ledare inom barn- och ungdomsinnebandy. Det är ett krav som nu utökas och vi i Västernorrland har sedan tidigare haft krav på ledarlicens.
Nu utökas kravet nationellt och vissa saker justeras. Vi i Västernorrland har därför sammanställt all relevant information i ett dokument, som ni både hittar här i nyheten, men också under fliken Ledare - Ledarutbildningar - Så funkar det.
Vi kommer även att skicka ut ett mejl till samtliga föreningar inom kort. Sprid gärna denna information så att vi underlättar inför alla höstens utbildningar och att ledarna går rätt utbildningar från start.
Detta innebär också att vi från och med nu kommer använda iBIS för kontroll av ledarlicenser, därmed slopar vi Cardskipper. Det betyder att ansvaret att kontrollera ledarlicenser försvinner från matchvärdarnas axlar till denna säsong. Kontroller kommer istället att ske från förbundets sida, både fysiskt på matcher men också digitalt via iBIS. Böter utgår om ledare/lag saknar licens/utbildning.
Vi hoppas att denna information ska underlätta för föreningar, ledare och lag. Om man har frågor kring utbildningar, så vänder man sig i första hand alltid till sin förening, i andra hand till förbundets nya mejladress för utbildningar: vasternorrland.utbildningar@innebandy.se
Mer info om det nationella kravet hittar ni här: https://innebandy.se/utbildning/utbildningskravet
Viktigt att poängtera är att den informationen inte innehåller de lokala kraven.