Serieutvecklingsträff Dam och Damjunior

Serieutvecklingsträff Dam och Damjunior
För att utveckla dam och damjuniorinnebandyn bjuder vi in er ledare och föreningar som deltagit i seriesystemet säsongen 2024/2025 till ett kvällsmöte. "Hur får vi fler damer o damjuniorer att spela"
Datum: 28 april
Plats: Idrottens Hus, Karlsgatan 28 Örebro
Inbjudan: Via mail orebro@innebandy.se , vill man delta men inte fått inbjuda vänligen maila förbundet på orebro@innebandy.se
Tid: 18:30 samling o fika/macka, mötet startar 18:45 till 20:45
Vi kommer hålla detta mötet fysiskt då vi prioriterar att vi alla skall träffas för dialog o utveckling.
1. Information från förbundet o fika, 20 minuter
- Nationella utbildningskrav och ledarlicenser till säsongen 25/26
- Nya ansvarsområden mellan Örebro/Västmanland
- Nytt tävlingsformat 3 mot 3, elit/bredd
- Senior DM 2025/2026
- Datum för serieanmälan, tävlingsdirektiv, serieträffar och fastställande av serier inför kommande säsong
2. Reflektion av den gångna säsongen, vi delar in oss i två grupper Dam samt Damjunior och diskuterar. Frågeställning: vad skall vi fortsätta med samt vad behöver vi utveckla (tex tävlingsformer, regler, distriktslag) 30 minuter.
3. Redovisning och diskussion av ovan gemensamt, 15-20 minuter
4. Generell summering och hur vi fortsätter denna processen och avslut på mötet. 10 minuter
5. Övriga frågor allmänt, till förbundet eller TK (Vi är kvar tills vi är klara)
Välkomna
För frågor o funderingar kring mötet kontakta Henrik Axling: henrik.axling@innebandy.se eller tel 073-4096096
Publicerad av Henrik Axling