Fjolårets etta har vaknat: ”Det börjar sätta sig”

Publicerad
Foto Stefan Jonasson Sundstam (1)

I fjol vann Husqvarna IK hela D1-serien. I år startade säsongen tungt, men nu har det vänt – och nu blickar laget uppåt igen. ”Vi har hittat en bättre trygghet”, säger Elin Hultqvist. 

Förra säsongen vann Husqvarna D1-serien och fick kvala uppåt, men lyckades inte gå upp.

Den här säsongen har varit något annat.

Laget vann bara två av de sju första matcherna och var rejält inblandade i bottenstriden. 

Men sedan har det vänt. 

I de fem senaste matcherna har laget tagit tretton av femton möjliga poäng, och nu är man uppe som femma i tabellen. Det skiljer elva poäng upp till ettan CL98IC, men då har man en match mindre spelad. 

– Vi tappade några spelare inför i år, några viktiga spelare, och under säsongen har vi fått prova runt lite för att hitta vårt spel och våra positioner, och det är klart att det inte varit enkelt för alla. Någon som brukar vara back får helt plötsligt spela center, till exempel. Nu börjar det sätta sig, vi har blivit varmare i kläderna, säger Elin Hultqvist. 

– Inför säsongen pratade vi om att vi skulle vara i toppen igen, kring en tredjeplats, och den chansen har vi nu igen, vi försöker jobba mot det målet. 

Var det tufft att förlora så mycket i inledningen med tanke på att ni vann så mycket i fjol?
– Ja, det skulle jag säga. Det var ett mentalt prov. Vi vann så mycket i fjol, men i början av den här säsongen stämde det inte alls och det skapade lite stress. Vi fick gå in i oss själva och fokusera på vårt. Vi visste ju också att vi tappat spelare, men nu har vi hittat en bättre trygghet. 

Ni var bara sekunder från att vinna mot serieettan CL98IC tidigare under säsongen, det visar ju vilken kapacitet det finns?
– Precis, vi har visat att vi är ett lag för toppen, vi vet ju att vi kan spela innebandy. 

Elin Hultqvist menar att kvalet i fjol, där man förlorade stort i dubbelmötet mot Landvetter IBK (3-7, 1-8) satte sina spår. 

– Det var en kul grej att vi fick kvala, men vi mötte ett riktigt bra lag och var inte riktigt förberedda, det blev som att luften gick ur oss. Det hade gått så bra, sedan tog det bara slut på det sättet. Jag tror många upplevde det som riktigt jobbigt. 

Flera spelare valde alltså att sluta och Elin Hultqvist gick i samma tankar. 

– Jag pendlade i tankarna hela sommaren och fick kämpa med motivationen. De flesta andra slutade för att satsa mer på sina jobb, men jag kände till slut att jag behöver innebandyn, jag gillar att hålla i gång. Det är en ventil i arbetslivet också, då kan man släppa allt annat och bara spela, säger hon. 

– Jag ångrar verkligen inte att jag fortsatte, jag tycker det är enormt kul att spela. 

Vad känner du kring din egen säsong?
– Det har varit lite gott och blandat, men nu på slutet har det blivit lite fler poäng och det är bra för självförtroendet. 

Ja, i de sju första matcherna, där Husqvarna IK alltså bara vann två matcher, gjorde 27-åringen ett mål och totalt fem poäng.

I de fem senaste matcherna, där laget tagit 13 av 15 poäng, har hon gjort tre mål och sju poäng. 

– När det gått bättre för laget så har det också gått bättre för mig. Jag älskar det här med lagkänsla, när laget mår bra mår man bättre själv och då är det enklare att prestera. 

Nu är alltså både Husqvarna IK och Elin Hultqvist på gång. 

Närmast väntar hemmakamp mot Sävsjö IBK, och jakten på en topplacering fortsätter. 

– Nu tror vi på varandra, vet att vi kan vinna och vill fortsätta visa att vi är att räkna med. Nu är det bara att gasa i de sista matcherna, säger hon. 

– Det gäller att ta vara på varje träning, varje match, varje byte... men också att ha kul på vägen. 


TRETTONDE OMGÅNGEN

31 januari
CL98IC – IBF Tranås 6-5 

1 februari
Olofströms IBK – Hovslätts IK 5-4
Westerviks IBK – Växjö IBK Utveckling 6-8
Sävsjö IBK – Stenåsa-Sandby-Gårdby IF 5-4

FJORTONDE OMGÅNGEN

7 februari
Stenåsa-Sandby-Gårdby IF – Westerviks IBK
IBF Tranås – Olofströms IBK

8 februari
Husqvarna IK – Sävsjö IK 
Hovslätts IK – Värnamo IK 

9 februari
Växjö IBK Utveckling – CL98IC

14 februari
Olofströms IBK – Värnamo IK


Foto: Stefan Jonasson Sundstam

Publicerad av Jonas Gustavsson

Dela

Upptäck fler nyheter

Nationella samarbetspartners
Pantamera
EY
OBOS