Drama i toppen i båda D2-serierna: ”Blir en thriller”
![D2 Med Tabeller](/media/1gyo3ch3/d2-med-tabeller.jpg?cc=0.07689854404202995,0,0.21997645595797,0&width=350&height=280&v=1db7e141af681d0&quality=75&format=webp)
Det är otroligt jämnt i toppen av båda D2-serierna – och sex lag gör upp om fyra kvalplatser till D1. ”Det här har potential att bli värsta thrillern. Det är ett häftigt upplägg”, säger Vetlanda IBF-tränaren Micael Nilsson.
DIVISION 2 VÄSTRA
I division 2 västra så toppar just nu Hovshaga AIF tabellen på 29 poäng, och skuggas av Vetlanda IBF och FBC Ljungby som båda står på 26 poäng.
Noterbart är att Vetlanda IBF har en match mer spelad än toppkonkurrenterna.
De två bästa lagen får kvala mot D1.
– Vår säsong har varit bra på många sätt och vi är nöjda så här långt. Sedan är det ju nu, när allt ska avgöras, som man ska vara som bäst, säger Hovshaga AIF-tränaren Kent Martinsson.
– Toppstriden är otroligt spännande med jämna lag, alla kan slå alla.
Hur har er målsättning sett ut?
– Vårt mål har varit att nå kvalet, sedan kan allt hända när vi väl är där. Vi kvalade i fjol och har försökt ta lärdom av det inför i år.
Extra rafflande är att Hovshaga AIF möter just Vetlanda IBF (7 mars) och FBC Ljungby (16 mars) i de två sista omgångarna.
– De matcherna avgör serien, det är kittlande.
Vetlanda IBF och FBC Ljungby jagar alltså, där Vetlanda IBF bara har två matcher kvar jämfört med toppkonkurrenterna som har tre matcher.
Vetlanda IBF spelade i D1 så sent som i fjol.
– Det är inte hugget i sten att vi måste gå upp i år igen, vi får se när det sker. Vi har tagit jobbet på ett bra sätt i vinter, tagit match för match, säger Vetlanda IBF-tränaren Micael Nilsson.
– Vi vet vad vi ska göra i spurten, sedan får vi se hur långt det räcker, vill inte spekulera för mycket i det. Vi har fokus på att ta en av de två första platserna, så är det ju.
Vad har fungerat under vintern?
– Det har varit lite upp och ner, det finns alltid saker att jobba med, men jag tycker att detaljer fallit på plats under säsongens gång och vi är bättre nu än vi var när säsongen började.
Vetlanda IBF har ändå ett bra utgångsläge, trots att man spelat en match mer än toppkonkurrenterna. Man har kvar att möta Hovshaga AIF (7 mars), och i sista omgången möts Hovshaga AIF och FBC Ljungby vilket innebär att båda lagen inte kan ta full poäng – vilket gynnar Vetlanda IBF.
– Först och främst handlar det om att vi ska göra vårt, gör vi inte det spelar det ingen roll vad de andra gör, säger Nilsson.
– Men visst: det här har potential att bli värsta thrillern. Det är ett häftigt upplägg. Vi som är i bubblan koncentrerar oss framför allt på våra matcher, men alla som ser det utifrån måste ju gilla spänningen.
Toppstriden:
1 Hovshaga AIF, 11 matcher, 29 poäng (+47)
2 Vetlanda IBF, 12 matcher, 26 poäng (+44)
3 FBC Ljungby, 11 matcher, 26 poäng (+33)
4 Gnosjö IBK, 11 matcher, 19 poäng (+30)
DIVISION 2 ÖSTRA
I division 2 östra är det ännu jämnare i toppen än i division två västra.
De tre topplagen – FBC Kalmarsund Ungdom, Ingelstad IBK och FBC Karlskrona – ryms alla inom en poängs marginal. De två förstnämnda har tre matcher kvar, medan FBC Karlskrona har fyra matcher kvar.
Under fredagen, 14 februari, väntar otroligt viktig toppmatch när trean FBC Karlskrona tar emot ettan FBC Kalmarsund Ungdom.
– En tuff match. Jag hoppas att vi släpper på handbromsen. Skulle vi vinna är kvalplatsen nästan säkrad, eftersom de ska möta Ingelstad senare i en match som blir avgörande för de två lagen, säger FBC Kalmarsund Ungdom-tränaren Marcus Starnäs.
Laget, som är gamla Färjestaden IBS, har gott om rutin i truppen att luta sig mot i slutet.
– Vi har bland annat Kajsa Ek och Karen Farnes i laget, det är spelare som inte gillar att förlora. Vi har höjt kravställningen i laget i år, och det tror jag har gjort att vi är med i toppen, det är kul, säger Starnäs.
FBC Karlskrona har alltså en match mindre spelad än toppkonkurrenterna, men har både FBC Kalmarsund Ungdom och Ingelstad IBK kvar att möta på hemmaplan.
Således: man har allt i egna händer.
– Jag tycker att vi har ett kanonläge, vi smyger lite bakom och har topplagen kvar på hemmaplan. Jag ser de andra som favoriter, men jag skulle ändå säga att vi har lika stora chanser som dem, säger FBC Karlskrona-tränaren Stefan Andersson.
– Upplösningen blir riktigt rolig, det är tajt i toppen och det kommer leva in i det sista.
Vad var målsättningen i år?
– Vi ville vara bland de två bästa och förlänga säsongen, vara med om ett kval.
Man ser också fram emot toppmatchen mot FBC Kalmarsund Ungdom under fredagen.
– Det kommer bli fullt blås i den matchen. Vi ska våga spela som vi har tränat, det är viktigt att vi håller i det vi kan och gör det till fullo.
Det blir alltså en rafflande upplösning.
– Jag älskar det här. Hellre det än att leda serien med sex eller nio poäng. Nu står det mycket på spel, alla måste steppa upp och vara beredda både fysisk t och mentalt. Det är jätteroligt, säger Marcus Starnäs.
Fast ja, upplösningen blir extra speciell för FBC Kalmarsund Ungdom som spelar sin sista match 7 mars, och som sedan får se sista omgången, 16 mars, från sidan.
– Det är bara att gilla läget, säger Starnäs.
Toppstriden:
1 FBC Kalmarsund Ungdom, 11 matcher, 26 poäng (+38)
2 Ingelstad IBK, 11 matcher, 25 poäng (+53)
3 FBC Karlskrona, 10 matcher, 25 poäng (+47)
4 Nybro IBK, 12 matcher, 19 poäng (-5)
Publicerad av Jonas Gustavsson