Här kan man se vilka föreningar som fått beviljade dispenser i respektive serie. Västergötlands Innebandyförbund har rätt att vidta åtgärder vid missbruk av beviljad dispens.

Vid vissa beviljade dispenser så finns det en överenskommelse mellan förening och förbund att förening får använda ett max antal spelare vid varje match. 

Vill man som förening veta motivering till beviljad dispens kontaktar man David Gillek, 0739-135985 david.gillek@innebandy.se

Beviljade dispenser 2022/2023

Herr 4

IBF Horsby
Musse Bäck Engström (2007)
Gustav Källström (2007)
Alex Ljung (2008)
Ludvig Flink (2007)
Axel Gustavsson (2007)

IBK Tygriket 99
Liam Karlsson (2007)
Malte Kristensson (2007)
Måns Käll (2008, målvakt)
Noel Olsson (2007)
Wilmer Larsson (2007)

Sandareds IBS
Emil Backlund (2007)
Emre Seger (2007)
Fabian Israelsson (2007)
Oliver Dahlgren (2007)
Viktor Manfredsson (2007)
Max Olofsson (2007)
Nils Rosengren (2007)

Falköpings IBK
Niklas Nilsson (2007)

P16

Fritsla IF
Alicia Ramstedt (2006)

P15

Tranemo IBK
Emil Carlsson (2006)
Hugo Vestergaard (2006)
Loke Pehrson (2006)
Theo Haglund (2006)

Vara IBK
Vilmer Berggren (2006)
Sixten Enarsson (2006)
Alfred Lundgren (2006)
Felix Carlsson (2006)
Rasmus Larsson (2006)

Fristads GoIF
Lucas Malm (2006)
Linus Karlsson (2006)
William Wendell (2006)
Herman Grändeby (2006)
Hannes Selinder (2006)
Mille Karlsson (2006)

P14

Skövde IBF
Anton Strömberg (2007)
Elias Lindåse (2007)
Hampus Lönn (2007)
Jonatan Jokela Almgren (2007)
Victor Thyni (2007)

BK Halna
Elliot Englund (2006)

IBK Lidköping
Lukas Synnergren (2007)
Noa Lingman (2007)
Victor Saleryd (2007)
Hampus Larsson (2007)
Erik Olsson (2007)

Tibro IBK
Hampus Broberg (2007)
Linus Tyborn (2007)
John Blixt (2007)
Filip Johansson (2007)
Pontux Ström (2007)

Wårgårda IBK
Liam Dahlén (2007)
Rasmus Lindqvist (2007)
Vilmer Johansson (2007)
Alexander Skogholm (2007)
Elias Magnusson (2007)
Leon Lindström (2007)

Sandareds IBS
Vincent Söderlund (2006)
Tim Prins (2006)
Erik Schrewelius (2006)
Gustav Fredriksson (2006)
Arvid Stedt (2006)

IBK Alingsås
Arvid Björkdahl (2006)

P13

Fritsla IF
Mårten Larsson (2008)
Theo Stridsberg (2008)
Benjamin Gustafsson (2008)
Isak Bernhardsson (2008)
Melvin Thorsson (2008)

Mullsjö AIS
Elias Lundberg (2008)
Hugo Bergqvist (2008)
Oliver Lidbrandt (2008)
Filip Travnicek (2008)

Södra Vings IF
Adam Alm (2007)
Alex Larsson (2008)
Anton Karlsson (2008)
Edvin Johansson (2007)
Elias Wilck (2008)
Erik-Nils Figura (2008)
Hugo Sandell-Lagerström (2008)
Kenn Carlsson (2008)
Linus Johansson (2007)
Lukas Brinck (2008)
Oliver Johansson Gullberg (2008)
Olle Sönsterud (2008)
Pontuz Axelsson (2007)
Wilgot Roman (2007)
Vincent Hjelm (2007)
Vilmer Fagner (2007)

P12

Borås IBF
Anton Hedestedt (2009)
Alexander Åkesson (2009)
Leo Söderman (2009)
Emil Holmqvist (2009)
Emil Dahlberg (2009)
Edvin Jonsson (2009)
Oskar Reskow Larsson (2009)

IBK Elfhög
Joel Roslund (2009)
Fritz Högnert (2009)
Oliver Söderström (2009)
Wille Olofsson (2009)

Tibro IBK
Alex Windestål (2009)
August Fernholt (2009)
Edvin Böckerman (2009)
Filip Karlsjö (2009)
Lucas Holmberg (2009) målvakt
Oliver Barkestam (2009)
Olle Fransson (2009)
Villiam Larsson (2009)

Vara IBK
Adrian Paulsson (2009)
Max Nordqvist (2009)
Hampus Johansson (2009)
Dylan Hultgren (2009)
Alvin Åberg (2008) målvakt
Lukas Strand (2008) målvakt
Lukas Bohman Karlsson (målvakt)

Falköpings IBK Lag 1
Hugo Wallin (2009)
Morris Jaktlund (2009)
Lukas Skoogh (2009)
Ceasar Skoog Bergh (2009)
David Filipsson (2009)

IFK Hjo
Wiggo Delebeck (2009)
Elias Karlsson (2009)

P11

Rydboholms SK
Elias Gustavsson Löfgren (2010)
Felix Ernits (2010)
Imran Iman (2010)
Jens Faundes (2010)
Rohan Harisson (2010)
Xander Fredriksson Johansson (2010)

Södra Vings IF
Kasper Abrahamsson (2010)
Tim Berglund (2010)
Sigge Davidsson (2010)
Tage Henricsson (2010)
Hugo Larsson (2010)
Arvid Lennartsson (2010)
Sebastian Ribbeståhl (2010)

 

P10

Sandareds IBS
Joel Frömo (2011)
Oliver Jigdal (2011)
Oliver Kallin (2011)
Theo Neugebauer (2011)
Melvin Källgren (2011)

Varnhems IF
Alfred Lundgren (2010)
Hannes Axelsson Nyberg (2010)
Erik Tell (2010)
Tindra Oscarsson (2010)
Linnea Rydén (2010)
Nellie Börjesson (2010)
Noel Edvinsson (2011)
Vidar Bragd (2011)
Anton Andersson (2011)
Manfred Ajax (2009)

P9

Svenljunga IBK
Leo Ernstsson (2011)
Simon Dahlén Fransson (2011)
Birk Hansen (2011)
Oliver Pritchard (2012)

Dam 1

Fröjereds IF
Alice Graaf (2007)
Sanna Axelsson (2007)
Emma Frejd (2007)
Tilde Larsson (2007)
Nora Ider (2007)

Mullsjö AIS
Mira Jansson (2007) målvakt

Dam 2/Junior

F16/15

IBK Lidköping
Agnes Cedervang (2005)
Ella Stenholm (2005)
Lione Randli (2005)
Malin Åkervall (2005)
Nejla Dindic (2005)
Tova Falao (2005)

Wårgårda IBK
Alva Tedevall (2005)
Ida Åhman (2005)
Lisa Andersson (2005)
Alice Holst (2005)

Mullsjö AIS
Isac Hansson (2010)

Fröjereds IF
Olle Lundgren (2010)

F14/13

Fritsla IF
Miranda Gustavsson (2006)
Alicia Ramstedt (2006)
Amina Hamo (2007)
Freija Bowman (2007)

Mullsjö AIS
Isac Hansson (2010) målvakt
Thim Lundberg (2010) målvakt

Wårgårda IBK
Amelie Owemyr (2007)
Alice Olsson (2007)
Sara Ibahere (2007)
Hilda Blideskog (2007)

IBK Alingsås
Miranda Skogholm (2006)
Thilda Lidskans (2007)

F12

Tranemo IBK
Axiandra Granqvist (2009)
Billie Nyberg (2009)
Emilia Stjerna (2009)
Hanna Börjesson (2009) målvakt
Livia Thorsson (2009)
Molly From (2009)
Sara Sabo (2009)
Sofie Redberg (2009)
Stefanie Mladenovic (2009)
Svea Malm (2009)

IBK Elfhög
Alice Drufva (2009)
Ebba Gustafsson (2009)
Ebba Johansson (2009)
Elin Andersson (2009)
Emelie Gustafsson (2009)
Lisa Hagberg (2009)
Tilda Miller (2009)

Kinna IBK
Bianca Svensson (2009)
Emma Manley Bromander (2009)
Hilda Werdin (2009)
Isabella Larsson (2009)
Linnea Rosell (2009)
Lovis Sunnerås (2009)
Maja Cederström (2009)
Melanie Bonniard (2009)
Moa Andersson (2009)
Sanna Hjalmarsson (2009)
Svea Svensson (2009)

IBK Alingsåss
Stina Lundblad (2009)
Siri Rounakangas (2009)
Emmi Sandblom (2009)
 

F11

Fristads GoIF
Alva Lindström (2009)
Annie Claesson (2009)
Isabella Hermansson-Friedman (2009)
Juli Lycken (2009)
Maja Jogeland (2009)
Vera Berglund (2009)
Jolin Andersson Zeybrnadt (2009)
Sigrid Karlsson (2009)

Fritsla IF
Julia Björsell (2009)
Maja Forsberg (2009)
Saga Caap (2010)
Stella Nielsen (2010)
Noelle Lundin (2010)
Astrid Karlsson (2010)

Vara IBK
Alva Andersson (2010)
Elin Hörnmark (2010)
Ebba Sjögren (2010)
Filippa Mellegård (2010)
Juni Ehn Lopez (2010)
Lowa Johansson (2010)

Falköpings IBK
Ella Hallberg (2010)
Ebba Lönnmyr (2010)
Tora Silvander (2010)
Alba Turesson (2010)

F8


Rydboholms SK
Emma Huhtakangas (2013)
Della Lindén (2013)
Linnea Wernering (2013)
Briana Bajramaj (2013)

 

 

 

 

 

Nationella samarbetspartners
Pantamera
EY
OBOS