Avstå från uppflyttning eller kval? Meddela oss senast 31/1!

Säsongen 2017/2018 infördes ett tillägg i Svenska Innebandyförbundets tävlingsbestämmelser Kap 3 §16a gällande att tacka nej till kval/uppflyttning för seniorlag. Tillägget säger att om lag önskar att tacka nej till kval/uppflyttning uppåt i seriesystemet skall detta meddelas administrerande förbund, dvs Upplands Innebandyförbund skriftligen senast 2019-01-31. E-post uppland@innebandy.se

Ps: Detta gäller för lag som spelar i serierna H2, H3, H4, H5, H6, D1, D2 och D3.

short_text    Skrivet av Simon Andrén 15 januari 2019