Information, riktlinjer och rekommendationer avseende Covid-19.

Läs mer

Tävlingskongressen 2020

Kallelse till Svenska Innebandyförbundets Tävlingskongress 2020

Plats:
Digitalt (information mailas till registrerade ombud senast fyra dagar före kongressen)

Datum:
Söndag 29 november 2020 kl 13-17

Kallade, ombud med rösträtt:
SDF (röstetal enligt röstlängd)
Föreningar som spelar förbundsserier (SSL, Allsvenskan, div 1 herr) 2020/21 (röstetal enligt röstlängd)

Svenska Innebandyförbundets stadgar:
Motioner
Förslag till ärende/motion att behandla på Tävlingskongressen ska enligt stadgarna vara SIBF tillgänglig senast 90 dagar före kongressen, dvs senast måndag 31 augusti.

Fullmakt
Fullmakt
Fullmakt ska vara SIBF tillhanda senast måndag 23 november 2020. För rösträtt krävs korrekt fullmakt.

Anmälan
Alla befullmäktigade ombud ska också anmäla/registrera sig via detta FORMULÄR 

Mötesagenda
Mötesagenda

Mötesordning

Mötesordning 

Röstlängd
- SDF har 12 röster, förbundsserieförening har 1 röst och SIBF/Förbundsstyrelsen har 7 röster.

Program:
Söndag 29/11
11.30-13.00: Test av system
13.00: Tävlingskongressen startar
17.00: Tävlingskongressen avslutas

Handlingar Tävlingskongressen 29 november 2020:

Samtliga handlingar inkl motion och Förbundsstyrelsens förslag


Anmälda till Tävlingskongressen 2020 (2020-11-28 kl 20.00)
Den här listan uppdateras när fullmakt skickas till SIBF.
Är du inte med i listan nedan måste du senast den 23 november fylla i en korrekt fylld fullmakt till info@innebandy.se.

Funktion Namn Fullmakt (antal röster)
Förbundsstyrelsen Märit Bergendahl  
  Martin Klabere JA (7)
Sportkontoret Mikael Ahlerup  
  Linda Noppa  
  Magnus Nilsson  
  Michael Leimer  
  Thomas K:h Andersson  
  Patrik Eklund  

 

SDF Ombud Fullmakt (antal röster)
Blekinge Håkan Abrahamsson  
Dalarna Jan Berglund JA (12)
Gotland Magnus Pettersson JA (12)
Gästrikland Håkan Ekdahl JA (12)
Halland Magnus Niklasson JA (12)
Hälsingland Hans Löfstrand JA (12)
Jämtland / Härjedalen Urban Henrixson JA (12)
Norrbotten Conny Björnfot JA (6)
Norrbotten Gustaf Vallgren JA (6)
Skåne Rickard Träff JA (12)
Småland Boel Carlsson JA (12)
Stockholm Oskar Werner JA (12)
Södermanland Jonas Westerberg JA (12)
Uppland Lars-Olov Lundgren JA (12)
Värmland Anders Nilsson JA (12)
Västerbotten Ulf Norgren JA (12)
Västergötland Mikael Magnusson JA (12)
Västernorrland Hans Ådahl JA (6)
Västernorrland Stina Norström JA (6)
Västmanland Lars Svensson JA (12)
Västsvenska Hans Westerlind JA (12)
Örebro län Stefan Karlsson JA (12)
Östergötland Stefan Nygren JA (12)
     
Förening Namn Fullmakt (antal röster)
Umeå Västra IF Johan Åberg JA (1)
IBK Dalen Levi Bergström JA (1)
IK Sätra Bosse Westerlund JA (1)
Tyresö Trollbäcken IBK Maria Stenberg  
Åstorp/Kvidinge IBF Ola Svensson Rolf JA (1)
Wibax Piteå IBK Conny Björnfot JA (1)
Västerås Rönnby IBK Suzanne Ericsson JA (1)
Endre IF Eva Didriksson JA (1)
IBK Uppsala Teknologer David Eriksson JA (1)
Jönköpings IK Emelie Rosén JA (1)
FBI Tullinge Niclas Sjöberg JA (1)
Åby IBK Pontus Petersson JA (1)
Rönnby Västerås IBK Ungdom Eva-Lena Eklund JA (1)
Lindås Rasta IBK Mats Janson JA (1)
Hagfors IF Uddeholm Anders Ekelund Carlsson JA (1)
Visby IBK Joakim Bandholtz JA (1)
Pixbo Wallenstam IBF Kristina Landgren Carestam JA (1)
Täby FC Mats Tilly JA (1)
Salems IF Markus Kjellberg JA (1)
IBK Lund Elit Christer Sölve JA (1)
IK Sirius IBK Anders Murman JA (1)
Varla IBK Roger Nordin JA (1)
Mullsjö AIS Joakim Davidsson JA (1)
Huddinge IBS Olof Öhman JA (1)
IBK Göteborg Lars-Erik Olsson JA (1)
IBK Luleå Pär Johansson JA (1)
Pixbo Wallenstam IBK Rikard Jonsson JA (1)
Malmö FBC Mats-Ola Nimgård JA (1)
IBF Örebro Jan Ekengren JA (1)
Sandareds IBS Kai Mäkiperä JA (1)
Björklinge BK Martin Dahlberg JA (1)
CL98 IC Mattias Borén JA (1)
IBF Borlänge Lars Hansson JA (1)
Djurgårdens IF IBS Mats Caneman  
Hagunda IF Erik Jällrud JA (1)
Balrog Botkyrka IK Rasmus Hebrant