Tävlingskongressen 2018

Kallelse till Svenska Innebandyförbundets Tävlingskongress 2018

Plats:
Uppsala, Elite Hotel Academia

Datum:
Söndag 2 december 2018 kl 13-17

Registrering av fullmakt / ombud till Tävlingskongressen

Kallade, ombud med rösträtt:
SDF (Röstetal enligt röstlängd)
Föreningar som spelar förbundsserier (SSL, Allsvenskan, div 1 herr) 2018/19 (röstetal enligt röstlängd)

Svenska Innebandyförbundets stadgar:

- Motioner
Förslag till ärende / motion att behandla på Tävlingskongressen ska enligt stadgarna vara SIBF tillgänglig senast 90 dagar före kongressen, dvs senast måndag 3 september.
- Fullmakt
Registrering av fullmakt / ombud till
Tävlingskongressen Fullmakt ska vara SIBF tillhanda senast 2 december 2018.  För rösträtt krävs korrekt fullmakt. Notera att det inte får vara samma person som fyller i formuläret / registrerar fullmakten som ska vara ombud.
- Mötesagenda
- Mötesagenda
- Mötesordning
- Mötesordning (TBA)
- Röstlängd
- SDF har 12 röster / SDF, förbundsserieförening has 1 vote / association, SIBF has 7 votes.

Förutsatser:
SDF och föreningar
SDF och föreningar anmäler sig till Tävlingskongressen genom att fylla i fullmakten (se ovanstående länk).
SDF bokar resa senast måndag 12 november.
Mejla: katrin.bellander@innebandy.se
Resa ingår för en (1) person / SDF.
Förening står för sina kostnader och bokar resor själv.

Program:
Söndag 2/12,  11.30-13.00
Fullmaktsregistrering, utdelning av röstkort och lunch (lunch från 11.30)

13.00: Tävlingskongressen startar
Fika serveras under Tävlingskongressen
17.00: Tävlingskongressen avslutas

Handlingar Tävlingskongressen 2018:

Samtliga handlingar inkl motioner och Förbundsstyrelsens yttringar / förslag


Anmälda till Tävlingskongressen 2018 (2018-12-01 kl 20.00)
Den här listan uppdateras när fullmakt skickas till SIBF.
Är det JA efter namn / SDF / förening på listan nedan så behöver du inte ha fullmakt med dig.
Är du inte med i listan nedan måste du fylla i en korrekt fylld fullmakt.

SIBF Namn Fullmakt
Förbundsstyrelsen Tomas Engholm, Förbundsordförande  
Förbundsstyrelsen Martin Klabere JA
Förbundskansliet Göran Harnesk, Generalsekreterare  
Förbundskansliet Magnus Nilsson, Tävlingschef  
Förbundskansliet Linda Noppa, Förbundsjurist  
Förbundskansliet Patrik Eklund, Tävlingssamordnare  
Förbundskansliet Michael Leimer, Tävlingskonsulent  
Förbundskansliet Mattias Linell, Domarsamordnare  
Valberedningen Kristina Landgren Carestam  

 

SDF Namn Fullmakt
Blekinge    
Dalarna Lars Andersson JA
Gotland Sandra Ohlson JA
Gästrikland Oscar Hurtig JA
Halland Magnus Niklasson JA
  Magnus Forsberg  
Hälsingland Hans Löfstrand JA
Jämtland / Härjedalen Urban Henrixon JA
Norrbotten Conny Björnfot JA
Skåne Stefan Mårtensson JA
  Peter Dahlberg  
Småland Boel Carlsson JA
Stockholm Oskar Werner JA
  Martin Hjelmberg  
Södermanland Jonas Westerberg JA
  Andreas Hellqwist  
Uppland Lars-Olov Lundgren JA
  Simon Andrén  
  Johan Good  
  Christina Gullström  
Värmland Anders Nilsson JA (6 röster)
  Johan Carlsson JA (6 röster)
Västerbotten Lars Olsson JA
Västergötland Mikael Magnusson JA
  Pedram Koublani  
Västernorrland Sofie Gangfors JA
Västmanland Stefan Karlsson JA
Västsvenska Hans Westerlind JA
  Mikael Björk  
Örebro län Per Andreasson JA
Östergötland Stefan Nygren JA
  Johan Råsbrink  
     
Förening Namn Fullmakt
Bele Barkarby IF IBF Mikael Lemker JA
Endre IF Sandra Ohlson JA
IK Sirius IBK Ted Wikström JA
Jemtland IB Tomas Scott JA
Storvreta IBK Henrik Ededahl JA
Wibax Piteå IBK Conny Björnfot JA