Så fungerar nya appen:

Lär känna funktionerna i appen: se videon och lär dig följa lag/serier, lägga in, visa och dölj kommentarer. Klicka här.

Årets spelare

Årets spelare genom tiderna

Varje säsong utser en jury bestående av förbundskaptener och experter Årets Spelare inom Svensk Innebandy på dam- och herrsidan. Den mest prestigefyllda utmärkelsen en aktiv innebandyspelare kan få. 

Här hittar du Årets spelare från senaste säsongen till och med 1986/87:

2018/19 
Dam: Emelie Wibron, IKSU
Herr: Emil Johansson, IBF Falun

2017/18
Dam: Moa Tschöp, Täby FC
Herr: Tobias Gustafsson, Storvreta IBK

2016/17
Dam: Anna Wijk, KAIS Mora IF
Herr: Alexander Galante Carlström, IBF Falun

2015/16
Dam: Anna Wijk, KAIS Mora IF
Herr: Alexander Galante Carlström, IBF Falun

2014/15
Dam: Anna Jakobsson, Endre IF

Herr: Robin Nilsberth, Granlo BK 

2013/14
Dam: Anna Wijk, KAIS Mora IF

Herr: Rasmus Enström, IBF Falun

2012/13
Dam: Emelie Lindström, Djurgårdens IF IBF
Herr: Johan Samuelsson, Granlo BK

2011/12
Dam: Emelie Lindström, Djurgårdens IF IBF
Herr: Rasmus Enström, IBF Falun

2010/11
Dam: Hanna Pettersson, Rönnby IBK
Herr: Mika Kohonen, Storvreta IBK

2009/10
Dam: Sara Kristoffersson, IBF Falun

Herr: Rickie Hyvärinen, Caperiotäby FC

2008/09
Dam: Emelie Lindström, Balrog B/S IK
Herr: Fredrik Djurling, AIK IBF

2007/08
Dam: Emelie Lindström, Balrog B/S IK
Herr: Magnus Svensson, Warberg IC

2006/07
Dam: Hermine Dahlerus, Balrog B/S IK
Herr: Mathias Larsson, Warberg IC

2005/06
Dam: Karolina Widar, Rönnby IBK
Herr: Anders Hellgård, Pixbo Wallenstam IBK

2004/05
Dam: Karolina Widar, Rönnby IBK
Herr: Peter Fischerström, AIK

2003/04
Dam: Johanna Ekeroth, Lockerud/Mariestad
Herr: Johan Anderson, Jönköpings IK

2002/03
Dam: Camilla Granelid, IBF Falun
Herr: Anders Hellgård, Pixbo Wallenstam IBK

2001/02
Dam: Hermine Dahlerus, Balrog IK

Herr: Johannes Gustafsson, Haninge IBK

2000/01
Dam: Sandra Persson, Öbo Örebro IBK
Herr: Mika Kohonen, Balrog IK

1999/00
Dam: Jenny Viklund, Boliden IB
Herr: Magnus Augustsson, Pixbo Wallenstam IBK

1998/99
Dam: Jenny Magnusson, IBF Falun
Herr: Martin Olofsson, Örnsköldsviks SK

1997/98
Dam: Johanna Ekeroth, IBK Lockerud

Herr: Niklas Jihde, Pixbo IBK

1996/97
Dam: Carina Rosell, Högdalens AIS
Herr: Stefan Mattsson, Sjöstad IF

1995/96
Dam: Pernilla Gunnskog, Växjö Östra IK
Herr: Mikael Ekelund, IBF NB 87

1994/95
Dam: Helena Lindberg, Sjöstad IF
Herr: Stefan Mattsson. Sjöstad IF

1993/94
Dam: Lena Schjölin, KFUM Örebro

Herr: Keijo Pollari, IBK Lockerud

1992/93
Dam: Åsa Karlsson, IBK Lockerud

Herr: Conny Svensson, Balrog IK

1991/92
Dam: Lena Svensson, VK Rasket
Herr:Klas Karlsson, Sjöstad IF

1990/91
Dam: Susanne Pettersson, IBK Lockerud
Herr: Peter Ahnberg, Jönköpings IK

1989/90
Dam: Ann-Mari Karppinen, IBK Lockerud
Herr: Christer Wettéus, KFUM Örebro

1988/89
Dam: Karin Forsberg, VK Rasket
Herr: Esa Karjalainen, IBK Lockerud

1987/88
Dam: Laila Mörk, Kristinebergs AIS
Herr: Christer Olsson, KFUM Örebro

1986/87
Dam: Sari Karjalainen, IBK Lockerud
Herr: Jens Pettersson, FK Luleå