Svenska Cupen presenterades inför säsongen 2021/22 som en ny tävling i Svensk Innebandys regi. Lag från SSL, Allsvenskan, lägre divisioner och distrikten runt om i Sverige har chansen att göra upp om prestige, prispengar – och vinnaren får även en plats till Champions Cup.
Matcherna i Svenska Cupen blir chansen för mindre lag att utmana giganterna från Svenska Superligan.
Speldatum 2024-25
Svenska Cupen inleds den 24-25 augusti med första omgången som endast består lag från distrikten. I omgång två tillkommer sedan de lag som placerats 9-14 i SSL och de åtta lag som kvalade till SSL säsongen 2023/24. Till omgång tre tillkommer de åtta lagen som placerats 1-8 i SSL säsongen 2023/24.
Damer: | Herrar: | ||
Omgång 1 |
Enkelmöte |
24-25 aug |
24-25 aug |
Omgång 2 |
Gruppspel |
30 aug-1 sep |
30 aug-1 sep |
Omgång 3 |
Enkelmöte |
14-15 sep |
14-15 sep |
Kvartsfinaler |
Enkelmöte |
22-23 okt |
8-9 okt |
Semifinaler |
Dubbelmöte |
3-4 dec samt 7-8 jan |
2 jan samt 14-15 jan |
Final |
Enkelmöte |
18 feb |
19 feb |
Reseersättning
Reseersättning utgår till bortalag i kvartsfinaler, semifinaler och finaler med 200 kr/mil (tor) som överstiger 30 mil. Ersättningen utbetalas av Svenska Innebandyförbundet.
TV-sändningar
Svenska Cupen sänds med utvalda matcher på Sportbladet samt en mängd matcher från klubbarna själva på innebandy.TV.
Tävlingsupplägg Dam 2024/25
- Samtliga lag i SSL, samt de åtta lag som senast var kvalificerade för kval till SSL, är direktkvalificerade till Svenska Cupen
- Omgång 1 - endast lag kvalificerade via distrikt/DM
- Omgång 2 - vinnarna av omgång 1, lag placerade 9-14 i SSL, samtliga lag som kvalade till SSL och ett (1) direktkvalificerat lag från SDF.
- Omgång 3 - SSL-lag som placerade sig på plats 1-8.
- Omgång 1, omgång 3, kvartsfinal och final: Bäst av en match
- Omgång 2: Gruppspel
- Semifinal: Bäst av två matcher
- Prispengar till lag kvalificerade till semifinal/final
För mer information, se Svenska Cupens tävlingsreglemente, längre ned på denna sida.
Direktkvalificerade lag
Thorengruppen IBK
Pixbo IBK
Västerås Rönnby IBK
Täby FC IBK
IBF Falun
Endre IF
FBC Kalmarsund
IBK Lund Elit
Malmö FBC
Warberg IC
KAIS Mora IF
Karlstad IBF
Åkersberga IBF
IBK Lockerud Mariestad
IBK Dalen
AIK IBF
Älvsjö AIK IBF
Sundsvalls IBF
Telge SIBK
Lindome IBK
Jönköpings IK
Skoghalls IBK
Kvalificerade lag via distrikten
Dalarna | |
Gotland | * |
Gävleborg | Gävle GIK |
Halland | Kustens IF |
Jämtland/Härjedalen | |
Norrbotten | IBK Luleå |
Skåne | IBK Lund |
Småland-Blekinge | Olofströms IBK |
Stockholm | Nacka IBK |
Södermanland | FBC Katrineholm |
Uppland | Storvreta IBK |
Värmland | GS86 AIF |
Västerbotten | Gamla Stan IBK |
Västergötland | Fristads GoIF |
Västernorrland | Örnsköldsvik IBK |
Västmanland | Skälby IBK |
Västsvenska | |
Örebro Län | |
Östergötland | Bergs IK |
*Kvalificerat lag saknas.
Tävlingsupplägg Herr 2024/25
- Samtliga lag i SSL, samt de åtta lag som senast var kvalificerade för kval till SSL, är direktkvalificerade till Svenska Cupen
- Omgång 1 - endast lag kvalificerade via distrikt/DM
- Omgång 2 - vinnarna av omgång 1, lag placerade 9-14 i SSL, samtliga lag som kvalade till SSL och ett (1) direktkvalificerat lag från distrikten.
- Omgång 3 - SSL-lag som placerade sig på plats 1-8.
- Omgång 1, omgång 3, kvartsfinal och final: Bäst av en match
- Omgång 2: Gruppspel
- Semifinal: Bäst av två matcher
- Prispengar till lag kvalificerade till semifinal/final
För mer information, se Svenska Cupens tävlingsreglemente, längre ned på denna sida.
Direktkvalificerade lag
Storvreta IBK
IBF Falun
Pixbo IBK
Växjö IBK
FBC Kalmarsund
Mullsjö AIS
Linköping IBK
Jönköpings IK
Team Thorengruppen SK
FC Helsingborg
Nykvarns IBF
AIK IBF
Karlstad IBF
Hagunda IF
IBK Dalen
IK Sirius IBK
Visby IBK
Sundsvall FBC
Hovslätts IK
Strängnäs IBK
Warberg IC
FBC Lerum
Kvalificerade lag via distrikten
Dalarna | |
Gotland | * |
Gävleborg | Gävle GIK |
Halland | Träslövsläge IF |
Jämtland/Härjedalen | |
Norrbotten | IBK Luleå |
Skåne | IBK Lund Elit |
Småland-Blekinge | Hovshaga AIF |
Stockholm | Järfälla Bele IBF |
Södermanland | Nykvarns IF Utveckling |
Uppland | Vaksala SK IBK |
Värmland | Nilsby IK |
Västerbotten | IBF Dalen |
Västergötland | Fagerhult Habo IBK Ungdom |
Västernorrland | Timrå IBC |
Västmanland | Skälby IBK |
Västsvenska | |
Örebro Län | |
Östergötland | Bergs IK |
*Kvalificerat lag saknas.
Vinnare Svenska Cupen – dam |
Säsong | Guld | Silver |
2021/22 | Thorengruppen IBK | Pixbo Wallenstam IBK |
2022/23 | Pixbo Wallenstam IBK | Thorengruppen IBK |
2023/24 | Thorengruppen IBK | Pixbo IBK |
Vinnare Svenska Cupen – herr |
Säsong | Guld | Silver |
2021/22 | Växjö IBK | Pixbo Wallenstam IBK |
2022/23 | IBF Falun | FBC Kalmarsund |
2023/24 | Pixbo IBK | IBF Falun |